conti_xpa1782p
conti_xpa1782p_2
conti_xpa1782p
conti_xpa1782p_2
CONTI XPA1782P CONTI V FO PIONEER belt XPA 1782 Ld Pio
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 1782
  • Width: 12,7 mm
  • Height: 9 mm
  • Reference length Ld: 1782 mm
  • Inside length: 1742 mm; 68,582 inch
  • Outer length La: 1839 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858972196
  • Supplier number: CONTI XPA1782P
Length
1782
Width
12,7 mm
Height
9 mm
Reference length ld
1782 mm
Inside length
1742 mm; 68,582 inch
Outer length la
1839 mm