conti_xpb2100p
conti_xpb2100p_2
conti_xpb2100p
conti_xpb2100p_2
CONTI XPB2100P CONTI V FO PIONEER belt XPB 2100 Ld Pio 5VX 830
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 2100
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 2100 mm
  • Inside length: 2040 mm; 80,314 inch
  • Outer length La: 2122 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • RMA: 5VX827
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858973094
  • Supplier number: CONTI XPB2100P
Length
2100
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
2100 mm
Inside length
2040 mm; 80,314 inch
Outer length la
2122 mm