conti_xpc3000cr
conti_xpc3000cr_2
conti_xpc3000cr
conti_xpc3000cr_2
CONTI XPC3000 V belt xpc 3000 ld cr v fo advance - XPC3000CR
This article is not available
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +90 °C
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1000 mm)
  • Electrically conductive to ISO 1813 (from 3
  • 500 mm length electrically conductive after testing)
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 3000
  • Width: 22 mm
  • Height: 16 mm
  • Reference length Ld: 3000 mm
  • Inside length: 2928 mm; 115,275 inch
  • Outer length La: 3029 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO ADVANCE
  • Colour (manufacturer): Black
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858582593
  • Supplier number: CONTI XPC3000CR
Length
3000
Width
22 mm
Height
16 mm
Reference length ld
3000 mm
Inside length
2928 mm; 115,275 inch
Outer length la
3029 mm