conti_xpz2160p
conti_xpz2160p_2
conti_xpz2160p
conti_xpz2160p_2
CONTI XPZ2160P CONTI V FO PIONEER belt XPZ 2160 Ld Pio 3VX 850
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 2160
  • Width: 9,7 mm
  • Height: 8 mm
  • Reference length Ld: 2160 mm
  • Inside length: 2122 mm; 83,543 inch
  • Outer length La: 2172 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • RMA: 3VX850
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858979980
  • Supplier number: CONTI XPZ2160P
Length
2160
Width
9,7 mm
Height
8 mm
Reference length ld
2160 mm
Inside length
2122 mm; 83,543 inch
Outer length la
2172 mm