dewalt_dfc1510000
DEWALT DFC1510000 SC-PRO twist capsule M8 (10 pcs)
This article is not available
  • GHS02 Flammable
  • GHS07 Harmful
  • GHS08 Hazardous to long-term health
Product description
  • SC-PRO M8 swivel capsule
Features
  • ETA option 7 approval for uncracked concrete
  • For use in combination with chiseled threaded rods
  • The amount of mortar is exactly matched to the borehole diameter and depth of the hole
  • 18-month service life
Key features according to our expert
  • For diameter: 8 mm
  • Drilling diameter: 10 mm
  • ADR packing group: Not applicable
  • ADR class: 3
  • UN number: Not applicable
  • Principal hazard property: GHS02 Flammable
  • Conseils de prudence (P): P210; P280; P303 + P361 + P353; P305 + P351 + P338
  • H-statements: H226; H302; H315; H317; H319; H360D; H372
  • Hazard class: GHS02 Flammable; GHS07 Harmful or irritant; GHS08 Health hazard
  • Physical state: Liquid
  • Flash point: 33 °C
Precautionary statements
  • P280: Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.
Hazard statements
  • H226: Flammable liquid and vapour.
  • H302: Harmful if swallowed.
  • H315: Causes skin irritation.
  • H317: May cause an allergic skin reaction.
  • H319: Causes serious eye irritation.
  • H360D: May damage the unborn child.
  • H372: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure.
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN:
  • Supplier number: DEWALT DFC1510000
For diameter
8 mm
Drilling diameter
10 mm
Adr packing group
Not applicable
Adr class
3
Un number
Not applicable
Principal hazard property
GHS02 Flammable
Conseils de prudence (p)
P210; P280; P303 + P361 + P353; P305 + P351 + P338
H-statements
H226; H302; H315; H317; H319; H360D; H372
Hazard class
GHS02 Flammable; GHS07 Harmful or irritant; GHS08 Health hazard
Physical state
Liquid
Flash point
33 °C
Thickness
Universal
Pack quantity
NO
Integrated belt hook
10,0 mm