dewalt_dfm1110580
DEWALT DFM1110580 PTB-PRO push-through anchor zinc-plated M12x105
1.32 tax incl.
On order: delivered from 23/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 25.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 23/05/2026
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
Product description
  • PTB-PRO M12x105 Piercing anchor - Galvanised
Features
  • ETA option 1 approval for cracked and uncracked concrete*
  • Approved for seismic loading (M8-M16)**C1 approved and M12*C2 approved
  • Two approved installation depths (M12 and M16)*
  • Long thread for flexibility in fixture thicknesses
  • Special cone design for quick installation
  • Fireproof
  • * PTB-PRO galvanised and stainless steel ** PTB-PRO galvanised
Key features according to our expert
  • Drilling diameter: 12 mm
  • Overall length: 105 mm
  • Surface treatment (bolt): Zinc plated
  • Thread dimension: M12
  • Product Range: Dewalt PTB-PRO
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352962207
  • Supplier number: DEWALT DFM1110580
Drilling diameter
12 mm
Overall length
105 mm
Surface treatment (bolt)
Zinc plated
Thread dimension
M12
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
Hex
Box
NO
Finish
25,0
Pack quantity
YES
Head size
Zinc Plated
Uncertainty k 1 (vibration)
M12 mm
Length
20,0 mm
Head type
19,0 mm