erdi_d106a_250_sb
ERDI D106A-250-SB universal scissors with wide blade
27.20 tax incl.
On order: delivered from 05/06/2026
blister
Product description:
  • For long straight and figure cutting (large radii)
  • PVC dip-coated handles
  • Only available with straight cut
Key features according to our expert
  • Length (blade): 67 mm; 2 5/8 inch
  • Overall length: 250 mm
  • Max.thickness (600N/mm²): 1 mm
  • Right/left-handed: Right-handed
Specifications / All features
  • Brand: ERDI
  • EAN: 4010220025635
  • Supplier number: ERDI D106A-250-SB
Length (blade)
67 mm; 2 5/8 inch
Overall length
250 mm
Max.thickness (600n/mm²)
1 mm