FESTOOL L620X105-P100 RU2/10 sanding belt Rubin 2 grit 100 (10 pcs) - 499152
21.80 tax incl.
On stock, immediately available. we have 3 products in stock.
box
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
FESTOOL Bonus Weeks - Free gift with accessories
How does it work?
  • Purchase selected FESTOOL accessories and consumables during the promotion period.
  • After approval, you will receive your chosen free gift directly from Festool.
  • Participating items are marked with the promotion label on the product page.
  • Click the label to view all participating products.
Which gifts can you receive?
  • SYS3 ORG M 89 22xESB Systainer³ Organizer (204853)
  • SYS-RB Systainer-trolley (204869)
  • SYS-SB SYS-StorageBox (499901)
  • GHS 25 I Hearing protection (577792)
  • KBS C Cordless LED work light (578126)
  • BR 10 DAB+ Digital radio (202111)
Professional Grinding Belt Benefits
  • Versatile: Suitable for all types of woodworking applications.
  • Comprehensive: Comes with a grinding belt and a handy storage box.
  • High-Quality: Professional grade for optimal performance and durability.
Product description
Sand wood perfectly.
  • Specially for wood
  • High-performance abrasive
  • With StickFix
Ideally suited for
  • Special abrasives for wood materials
  • Preparatory sanding work for varnishing and oiling
  • Joiners
  • Carpenters
  • Painter and varnisher
  • Furniture industry
  • For BS 105
Key features according to our expert
  • Width: 105 mm
  • Length: 620 mm
  • Grit size: 100
  • Quantity per box: 10
  • Product Range: Festool Rubin
Specifications / All features
  • Brand: FESTOOL
  • EAN: 4014549180952
  • Supplier number: FESTOOL 499152
Width
105 mm
Length
620 mm
Grit size
100
Quantity per box
10
Grit
P100
Dimensions length x width
620 x 105.00 mm