FLUKE PVA-1500HE2 Solmetric PV Analyser HR IV Curve Tracer - 5600010
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Scope of delivery
  • PVA-1500 V device
  • SolSensor and current clamp
  • Measurement cable with alligator clips
  • MC4 disconnector
  • Chargers
  • 2x thermocouples and self-adhesive discs
  • Cleaning agent for sensor
  • Transport case (included with the PVA-1500HE2)
  • Available for free download: PVA application and data analysis tool
Product description
  • Measures and displays I-V curves up to 1500 V and 30 A, also on high-efficiency modules
  • Advanced built-in PV model provides instant monitoring of PV performance
  • Sweep-to-sweep delay of 9 seconds to measure 3.5 MW within 1 hour
  • Uninterrupted measurements even in hot environments
  • Automates data management, analysis and reporting
  • Database of more than 70,000 modules with automatic updates
  • Ready for on-site firmware update
Key features according to our expert
Specifications / All features
  • Brand: FLUKE
  • EAN: 0195112123997
  • Supplier number: FLUKE 5600010
Number of sweeps with a sweep-to-sweep delay of 18 s
unlimited (25 °C, 77 °F ambient temperature)
Voltage resolution
25 mV
Safety and regulations
CAT III 1500 V
Storage temperature range
-20 °C to 65 °C, -4 °F to 149 °F
Pv connector
Banana connectors
Led for charging/charging
Yes
Power accuracy (0 °c to 45 °c)
(1.7% + 1.0 W) (current >= 3A, module efficiency< 19%)
Sweep-to-sweep delay (at voc<= 1350 v)
< 9 seconds
Max megawatts measured per hour
3.5 MW/hour
Max. number of i-v sweeps per hour (at voc<= 1350 v)
400 sweeps/hour
Alert functions
Overvoltage, overcurrent, overtemperature, reverse polarity
Duration i-v-sweep
0.05 to 2 seconds (usually 0.2 seconds for PV series)
Module efficiency< 19%
0 to 30 A DC
Voltage accuracy (0 °c to 45 °c)
(0,5% 0,25V)
Module efficiency >=19%
0 to 30 A DC
Number of sweeps with a sweep-to-sweep delay of 9 s
Voltage range (voc)
20 to 1500 V DC
Battery operating time
Approx. 7 hours
Weight
7.3 kg
Width
21.6 cm
Accuracy of current (0 °c to 45 °c)
(0,5% 0,04A)
Depth
15.2 cm
Height
Max. 2000 m
Battery charging time
6 hours
Interface to tablet/laptop
Wi-Fi interface between user's tablet or laptop, I-V device and
I-v trail points
100 or 500 (selectable)
Yes
Current resolution
2 mA
Operating temperature range
0 °C to 45 °C, 32 °F to 113 °F