phantom-11-450-114501050b
phantom-11-450-114501050b--2
phantom-11-450-114501050b
phantom-11-450-114501050b--2
PHANTOM 114501050B hss twist drill in blister pack 10.5 mm
This article is not available
Successor to this product
Product Description:
  • Phantom HSS Jobber Drill DIN 338 packed in blister
  • DIN 338, straight shank, ground version, with split point from 1.0 mm, point angle 118°
Key features according to our expert
  • Diameter: 10,5 mm
  • Drill bit type: Metal drill bit
  • Overall length: 133 mm
  • Shank size: 10,5 mm
  • Shank type: Cylindrical
  • Cutting length: 87 mm
Specifications / All features
  • Brand: PHANTOM
  • EAN: 8716563613787
  • Supplier number: PHANTOM 114501050B
Diameter
10,5 mm
Drill bit type
Metal drill bit
Overall length
133 mm
Shank size
10,5 mm
Shank type
Cylindrical
Cutting length
87 mm
Tolerance d1 (tol. d1)
h8
Total length (l1)
133 mm
Tool material
HSS
Flute length (l2)
87 mm
Drill diameter (d1)
10,5 mm
Coolant feed
No
Cutting direction
Right
Spiral type
Type N
Surface
OXIDE
Shank ø (d2)
10,5 mm