renold_gy35a3s107i
RENOLD Synergy 35a-3 rivet link plywood 3/8 inch - GY35A3S107I
53.64 tax incl.
On order: delivered from 03/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 30.
Wide range of sizes:
  • Renold Synergy chain is available in British Standard dimensions from 06B to 24B in simplex, duplex and triplex construction. In addition, ANSI Standard sizes are available from 35 to 160 in simplex, duplex and triplex construction.
Key features according to our expert
  • Pitch: 3/8 inch
  • Thickness (outer plate): 1,29 mm
  • Weight (kg/m): 0,93 kg/m
  • Height: 1,7
  • Breaking strength: 23700 N
  • Transverse pitch: 10,13 mm
  • Length (pin): 32,2 mm
  • Inside width: 4,68 mm
  • Diameter (pin): 3,59 mm
  • Thickness (inner plate): 1,29 mm
  • Plate height: 8,6 mm
  • Product line: Renold Synergy
  • Type (ISO/ANSI): 35A-3
  • Number of the connecting link: 107
  • Version (link): Triplex
Specifications / All features
  • Brand: RENOLD
  • EAN: 6623901336647
  • Supplier number: RENOLD GY35A3S107I
Pitch
3/8 inch
Thickness (outer plate)
1,29 mm
Weight (kg/m)
0,93 kg/m
Breaking strength
23700 N
Transverse pitch
10,13 mm
Length (pin)
32,2 mm
Inside width
4,68 mm
Diameter (pin)
3,59 mm
Thickness (inner plate)
1,29 mm
Plate height
8,6 mm
Type (iso/ansi)
35A-3