skf_6228_2rs1c3
skf_6228_2rs1c3_2
skf_6228_2rs1c3_3
skf_6228_2rs1c3
skf_6228_2rs1c3_2
skf_6228_2rs1c3_3
SKF 62/28-2RS1/C3 single-row groove ball bearing cylindrical 28x58x16 mm
Product description
  • Integral sealing prolongs bearing service life
  • Simple, versatile and robust design
  • Low friction and high-speed capability
  • Accommodate radial and axial loads in both directions
  • Require little maintenance
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 28 mm
  • Width: 16 mm
  • Number of rows: 1
  • Seal (bearing): Double-sided sealed
  • Material (bearing seal): Rubber
  • Radial clearance: C3
  • Material (bearing): Steel
  • Material (cage): Brass (sheet)
  • Bore type: Cylindrical
  • High temperature: No
  • Outer diameter: 58 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316570380972
  • Supplier number: SKF 62/28-2RS1/C3
Inner diameter
28 mm
Width
16 mm
Number of rows
1
Seal (bearing)
Double-sided sealed
Material (bearing seal)
Rubber
Radial clearance
C3
Material (bearing)
Steel
Material (cage)
Brass (sheet)
Bore type
Cylindrical
High temperature
No
Outer diameter
58 mm