skf_620216_2rsh
skf_620216_2rsh_2
skf_620216_2rsh_3
skf_620216_2rsh
skf_620216_2rsh_2
skf_620216_2rsh_3
SKF 6202/16-2RSH single-row groove ball bearing cylindrical 16x35x11 mm
51.95 tax incl.
On stock, immediately available. we have 2 products in stock.
Product description
  • Integral sealing prolongs bearing service life
  • Simple, versatile and robust design
  • Low friction and high-speed capability
  • Accommodate radial and axial loads in both directions
  • Require little maintenance
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 16 mm
  • Width: 11 mm
  • Number of rows: 1
  • Seal (bearing): Double-sided sealed
  • Material (bearing seal): Rubber
  • Radial clearance: CN (Normal)
  • Material (bearing): Steel
  • Material (cage): Brass (sheet)
  • Bore type: Cylindrical
  • High temperature: No
  • Outer diameter: 35 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316571822440
  • Supplier number: SKF 6202/16-2RSH
Inner diameter
16 mm
Width
11 mm
Number of rows
1
Seal (bearing)
Double-sided sealed
Material (bearing seal)
Rubber
Radial clearance
CN (Normal)
Material (bearing)
Steel
Material (cage)
Brass (sheet)
Bore type
Cylindrical
High temperature
No
Outer diameter
35 mm