skf_f4bc25m_cpss_dfh
skf_f4bc25m_cpss_dfh_2
skf_f4bc25m_cpss_dfh_3
skf_f4bc25m_cpss_dfh
skf_f4bc25m_cpss_dfh_2
skf_f4bc25m_cpss_dfh_3
SKF F4BC 25M-CPSS-DFH Y ball bearing unit with flange square, d 25 mm, A 29 mm, J 70 mm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description
  • Chemical resistant
  • Lubricated for life with a non-toxic food grade grease
  • Lightweight
  • Strong
Key features according to our expert
  • Shaft diameter: 25 mm
  • Split: No
  • Material (bearing housing): Composite
  • Material (bearing): Stainless steel
  • High temperature: No
  • Bore type: Cylindrical
  • Shape (bearing housing): Square
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316577858467
  • Supplier number: SKF F4BC 25M-CPSS-DFH
Shaft diameter
25 mm