skf-p2btc-50m-cpss-dfh-p2btc-50m--cpss-dfh
SKF P2BTC 50M-CPSS-DFH ball bearing unit 50 mm
This article is not available
Key features according to our expert
  • Shaft diameter: 50 mm
  • Product line: Blue Line
  • Material (bearing housing): Composite
  • Bore type: Cylindrical
  • Material (bearing): Stainless steel
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316577847812
  • Supplier number: SKF P2BTC 50M-CPSS-DFH
Shaft diameter
50 mm
Product line
Blue Line
Material (bearing housing)
Composite
Bore type
Cylindrical
Material (bearing)
Stainless steel
Material, bearing
Stainless steel
Sealing, bearing
Seal on both sides and flinger on one side
Retaining feature, inner ring
Set screws
Rubber seating ring
Without
Centre height (pillow block)
57.2 mm
Lubricant
Grease
Number of bolt holes for fasteners
2
Basic static load rating
23.2 kN
Material, housing
Composite for the SKF Food Line
Bearing width, total
43.6 mm
Sealing type
Contact, gutter
Sealing, unit
End cover and back seal
Centre distance between bolt holes
101.5 mm
Grease fitting
Without
Limiting speed
500 r/min
Fastening bolt hole type
Threaded
Relubrication hole
Housing overall width
33 mm