conti_ctd854421cxa
conti_ctd854421cxa_2
conti_ctd854421cxa
conti_ctd854421cxa_2
CONTI CTD 544 C8M 21 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - CTD854421CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
Key features according to our expert
  • Length: 544
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 21 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 544 mm
  • Number of teeth: 68
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817041683
  • Supplier number: CONTI CTD854421CXA
Length
544
Pitch
8 mm
Width
21 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
544 mm