conti_dhtd8180020
conti_dhtd8180020_2
conti_dhtd8180020
conti_dhtd8180020_2
CONTI DHTD 1800 D8M 20 Conti Synchrotwin timing belt - DHTD8180020
Product description:
  • Double-sided timing belts for compact drives with reverse rotation
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1800
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN
  • Nominal length: 1800 mm
  • Number of teeth: 225
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858047825
  • Supplier number: CONTI DHTD8180020
Length
1800
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN
Nominal length
1800 mm