conti_gtr8224062
conti_gtr8224062_2
conti_gtr8224062
conti_gtr8224062_2
CONTI GTR 2240 8M 62 Conti Falcon PD timing belt - GTR8224062
  • Depending on application
  • From -30 °C to +130 °C
Key features according to our expert
  • Length: 2240
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 62 mm
  • Product line: CONTI FALCON PD
  • Nominal length: 2240 mm
  • Number of teeth: 280
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817584678
  • Supplier number: CONTI GTR8224062
Length
2240
Pitch
8 mm
Width
62 mm
Nominal length
2240 mm