conti_gtr8400012
conti_gtr8400012_2
conti_gtr8400012
conti_gtr8400012_2
CONTI GTR 4000 8M 12 Conti Falcon PD timing belt - GTR8400012
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Rubber timing belts developed to work in a variety of extremely demanding drives
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -30 °C to +130 °C
  • Compatible with CTD; therefore
  • Low-noise
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 4000
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI FALCON PD
  • Nominal length: 4000 mm
  • Number of teeth: 500
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817584975
  • Supplier number: CONTI GTR8400012
Length
4000
Pitch
8 mm
Width
12 mm
Product line
CONTI FALCON PD
Nominal length
4000 mm