conti_htd8180030cxa
conti_htd8180030cxa_2
conti_htd8180030cxa
conti_htd8180030cxa_2
CONTI HTD 1800 8M 30 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD8180030CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1800
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1800 mm
  • Number of teeth: 225
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817043267
  • Supplier number: CONTI HTD8180030CXA
Length
1800
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1800 mm