conti_htd32016
conti_htd32016_2
conti_htd32016
conti_htd32016_2
CONTI HTD 201 3M 6 Conti Synchrobelt timing belt - HTD32016
8.89 tax incl.
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 201
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 6 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 201 mm
  • Number of teeth: 67
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858052188
  • Supplier number: CONTI HTD32016
Length
201
Pitch
3 mm
Width
6 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
201 mm