conti_htd52359cxp
conti_htd52359cxp_2
conti_htd52359cxp
conti_htd52359cxp_2
CONTI HTD 235 5M 9 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD52359CXP
16.29 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 504.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 08/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 235
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 235 mm
  • Number of teeth: 47
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD52359CXP
Length
235
Pitch
5 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
235 mm