conti_htd8340850cxp
conti_htd8340850cxp_2
conti_htd8340850cxp
conti_htd8340850cxp_2
CONTI HTD 3408 8M 50 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD8340850CXP
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 3408
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 3408 mm
  • Number of teeth: 426
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817053075
  • Supplier number: CONTI HTD8340850CXP
Length
3408
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
3408 mm