conti_htd14366855cxp
conti_htd14366855cxp_2
conti_htd14366855cxp
conti_htd14366855cxp_2
CONTI HTD 3668 14M 55 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD14366855CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 3668
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 55 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 3668 mm
  • Number of teeth: 262
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817053976
  • Supplier number: CONTI HTD14366855CXP
Length
3668
Pitch
14 mm
Width
55 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
3668 mm