conti_htd841620cxa
conti_htd841620cxa_2
conti_htd841620cxa
conti_htd841620cxa_2
CONTI HTD 416 8M 20 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD841620CXA
68.49 tax incl.
On order: delivered from 05/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 72.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 05/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 416
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 416 mm
  • Number of teeth: 52
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817041973
  • Supplier number: CONTI HTD841620CXA
Length
416
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
416 mm