conti_htd36069
conti_htd36069_2
conti_htd36069
conti_htd36069_2
CONTI HTD 606 3M 9 Conti Synchrobelt timing belt - HTD36069
15.40 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 318.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 606
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 606 mm
  • Number of teeth: 202
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858892791
  • Supplier number: CONTI HTD36069
Length
606
Pitch
3 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
606 mm