conti_htd878420cxa
conti_htd878420cxa_2
conti_htd878420cxa
conti_htd878420cxa_2
CONTI HTD 784 8M 20 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD878420CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 784
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 784 mm
  • Number of teeth: 98
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817042451
  • Supplier number: CONTI HTD878420CXA
Length
784
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
784 mm