conti_htd38229cxp
conti_htd38229cxp_2
conti_htd38229cxp
conti_htd38229cxp_2
CONTI HTD 822 3M 9 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD38229CXP
24.43 tax incl.
On order: delivered from 27/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 159.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 27/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 822
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 822 mm
  • Number of teeth: 274
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817049504
  • Supplier number: CONTI HTD38229CXP
Length
822
Pitch
3 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
822 mm