conti_htd1496655cxp
conti_htd1496655cxp_2
conti_htd1496655cxp
conti_htd1496655cxp_2
CONTI HTD 966 14M 55 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD1496655CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Length: 966
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 55 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 966 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858015732
  • Supplier number: CONTI HTD1496655CXP
Pitch
14 mm
Width
55 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
966 mm