conti_spa4250cr
conti_spa4250cr_2
conti_spa4250cr
conti_spa4250cr_2
CONTI SPA4250CR CONTI V ADVANCE belt SPA 4250 CR
174.12 tax incl.
On stock, immediately available. we have 1 products in stock.
each
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 4250
  • Width: 12,7 mm
  • Height: 10 mm
  • Reference length Ld: 4250 mm
  • Inside length: 4204 mm; 165,511 inch
  • Outer length La: 4267 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970130
  • Supplier number: CONTI SPA4250CR
Length
4250
Width
12,7 mm
Height
10 mm
Reference length ld
4250 mm
Inside length
4204 mm; 165,511 inch
Outer length la
4267 mm