conti_spb3250cr
conti_spb3250cr_2
conti_spb3250cr
conti_spb3250cr_2
CONTI SPB3250CR CONTI V ADVANCE belt SPB 3250 CR
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 3250
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 3250 mm
  • Inside length: 3190 mm; 125,59 inch
  • Outer length La: 3272 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V1280
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970185
  • Supplier number: CONTI SPB3250CR
Length
3250
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
3250 mm
Inside length
3190 mm; 125,59 inch
Outer length la
3272 mm