conti_t1053050
CONTI T10 530 50 F 6/11 Conti Synchroflex timing belt - T1053050
106.76 tax incl.
On stock, immediately available. we have 3 products in stock.
each
The minimum purchase order quantity for the product is 5.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 530
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 530 mm
  • Number of teeth: 53
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817140416
  • Supplier number: CONTI T1053050
Length
530
Pitch
10 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
530 mm