conti_xpa2607p
conti_xpa2607p_2
conti_xpa2607p
conti_xpa2607p_2
CONTI XPA2607P CONTI V FO PIONEER belt XPA 2607 Ld Pio
89.82 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 73.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 2607
  • Width: 12,7 mm
  • Height: 9 mm
  • Reference length Ld: 2607 mm
  • Inside length: 2567 mm; 101,062 inch
  • Outer length La: 2664 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858972455
  • Supplier number: CONTI XPA2607P
Length
2607
Width
12,7 mm
Height
9 mm
Reference length ld
2607 mm
Inside length
2567 mm; 101,062 inch
Outer length la
2664 mm