conti_xpz1060p
conti_xpz1060p_2
conti_xpz1060p
conti_xpz1060p_2
CONTI XPZ1060P CONTI V FO PIONEER belt XPZ 1060 Ld Pio 3VX 419
25.92 tax incl.
On stock, immediately available.
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 1060
  • Width: 9,7 mm
  • Height: 8 mm
  • Reference length Ld: 1060 mm
  • Inside length: 1022 mm; 40,236 inch
  • Outer length La: 1072 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • RMA: 3VX417
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858973438
  • Supplier number: CONTI XPZ1060P
Length
1060
Width
9,7 mm
Height
8 mm
Reference length ld
1060 mm
Inside length
1022 mm; 40,236 inch
Outer length la
1072 mm