facom_391a14ve
FACOM 391A.14VE VDE thin pliers 1000V 140mm
Product description
  • 391A.VE - Side cutter - Electrician's model - insulated up to 1000 volts
Features
  • Narrow head for hard-to-reach and tight places (electrical cabinets, cabling work, etc.).The cutting edges are designed to accurately cut through all types of wire: piano wire, soft wires, modern materials, etc.- 391A.14VE: 1.4mm 225 kg/mm².- 391A.16VE: 1.6mm 220 kg/mm².Minimum effort when cutting thanks to a large lever arm and a shifted shaft.Long service life thanks to chrome molybdenum vanadium steel, with induction-hardened cutting edges.Ergonomic handles made of bi-material, resistant to chemicals, with:- Reset spring- Suspension eye(the suspension eye increases the nominal length by 10 mm)Varnished finish to prevent rust.a
Key features according to our expert
  • Pliers type: Diognal cutting pliers
  • VDE approved: Yes
  • Non-sparking: No
  • ESD: No
  • Supplier warranty: FACOM - Legal warranty applicable
  • Length: 140 mm
Specifications / All features
Pliers type
Diognal cutting pliers
Vde approved
Yes
Non-sparking
No
Esd
No
Supplier warranty
FACOM - Legal warranty applicable
Length
140 mm