renold_gy35a3s26i
RENOLD SYNERGY 35-3 S No. 26 master link plywood 3/8" - GY35A3S26I
57.04 tax incl.
On order: delivered from 03/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 30.
Wide range of sizes:
  • Renold Synergy chain is available in British Standard dimensions from 06B to 24B in simplex, duplex and triplex construction. In addition, ANSI Standard sizes are available from 35 to 160 in simplex, duplex and triplex construction.
Key features according to our expert
  • Pitch: 3/8 inch; 9,525 mm
  • Length (pin): 32,2 mm
  • Product line: Renold Synergy
  • Weight (kg/m): 0,93 kg/m
  • Thickness (outer plate): 1,29 mm
  • Type (ISO/ANSI): 35A-3
  • Height: 1,7
  • Inside width: 4,68 mm
  • Breaking strength: 23700 N
  • Diameter (pin): 3,59 mm
  • Thickness (inner plate): 1,29 mm
  • Plate height: 8,6 mm
  • Number of the connecting link: 26
  • Version (link): Triplex
Specifications / All features
  • Brand: RENOLD
  • EAN: 0673766014453
  • Supplier number: RENOLD GY35A3S26I
Pitch
3/8 inch; 9,525 mm
Length (pin)
32,2 mm
Weight (kg/m)
0,93 kg/m
Thickness (outer plate)
1,29 mm
Type (iso/ansi)
35A-3
Inside width
4,68 mm
Breaking strength
23700 N
Diameter (pin)
3,59 mm
Thickness (inner plate)
1,29 mm
Plate height
8,6 mm