renold_gy40a3s26i
RENOLD SYNERGY 40-3 S No. 26 closing link plywood 1/2" - GY40A3S26I
57.04 tax incl.
On order: delivered from 03/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 20.
Wide range of sizes:
  • Renold Synergy chain is available in British Standard dimensions from 06B to 24B in simplex, duplex and triplex construction. In addition, ANSI Standard sizes are available from 35 to 160 in simplex, duplex and triplex construction.
Key features according to our expert
  • Pitch: 1/2 inch; 12,7 mm
  • Length (pin): 45,1 mm
  • Product line: Renold Synergy
  • Weight (kg/m): 1,8 kg/m
  • Thickness (outer plate): 1,55 mm
  • Type (ISO/ANSI): 40A-3
  • Height: 2,1
  • Inside width: 7,85 mm
  • Breaking strength: 41700 N
  • Diameter (pin): 3,97 mm
  • Thickness (inner plate): 1,55 mm
  • Plate height: 11,2 mm
  • Number of the connecting link: 26
  • Brand: RENOLD
  • EAN: 0673766009916
  • Supplier number: RENOLD GY40A3S26I
Pitch
1/2 inch; 12,7 mm
Length (pin)
45,1 mm
Thickness (outer plate)
1,55 mm
Type (iso/ansi)
40A-3
Inside width
7,85 mm
Diameter (pin)
3,97 mm
Thickness (inner plate)
1,55 mm
Plate height
11,2 mm