skf-f3bbc-40m-cpss-dfh-f3bbc-40m--cpss-dfh
skf-f3bbc-40m-cpss-dfh-f3bbc-40m--cpss-dfh--2
skf-f3bbc-40m-cpss-dfh-f3bbc-40m--cpss-dfh--3
SKF F3BBC 40M-CPSS-DFH Y-bearing unit with flange 3-bolt support, d 40 mm, A 38 mm
This article is not available
Key features according to our expert
  • Shaft diameter: 40 mm
  • Split: No
  • Material (bearing housing): Composite
  • Material (bearing): Stainless steel
  • High temperature: No
  • Bore type: Cylindrical
  • Shape (bearing housing): Triangle (one-sided)
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316577874771
  • Supplier number: SKF F3BBC 40M-CPSS-DFH
Shaft diameter
40 mm
Split
No
Material (bearing housing)
Composite
Material (bearing)
Stainless steel
High temperature
No
Bore type
Cylindrical
Shape (bearing housing)
Triangle (one-sided)
Lubricant
Grease
Material, housing
Composite for the SKF Food Line
Basic static load rating
19 kN
Number of bolt holes for fasteners
3
Material, bearing
Stainless steel
Rubber seating ring
Without
Sealing type
Contact, gutter
Sealing, bearing
Seal on both sides and flinger on one side
Retaining feature, inner ring
Set screws
Flanged housing type
3-bolt bracket
Bearing width, total
40.7 mm
Fastening bolt hole type
Plain
Grease fitting
Without
Sealing, unit
End cover and back seal
Limiting speed
500 r/min
Relubrication hole
Housing overall width
38 mm