conti_htd14120hp_b
conti_htd14120hp_b_2
conti_htd14120hp_b
conti_htd14120hp_b_2
CONTI HTD 14M 120 HP-B Conti Synchrodrive timing belt - HTD14120HP-B
357.91 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
meter
The minimum purchase order quantity for the product is 30.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
Product description:
  • Open-ended polyurethane timing belts for linear and transport technology, entry systems
Properties:
  • Can be welded with thermoplastics
  • Wear-resistant
  • Raw materials and production are silicone free
  • Resistant to fuel and benzene
  • Oil- and grease-resistant
  • Resistant to UV and ozone
Key features according to our expert
  • Length: 30000
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 120 mm
  • Product line: CONTI SYNCHRODRIVE
  • Nominal length: 30000 mm
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817243544
  • Supplier number: CONTI HTD14120HP-B
Length
30000
Pitch
14 mm
Width
120 mm
Product line
CONTI SYNCHRODRIVE
Nominal length
30000 mm