renold_gy40a3s30i
RENOLD GY40A3S30I reducer SYNERGY 40a-3 - plywood 1/2 inch
122.64 tax incl.
On order: delivered from 03/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 10.
Wide range of sizes:
  • Renold Synergy chain is available in British Standard dimensions from 06B to 24B in simplex, duplex and triplex construction. In addition, ANSI Standard sizes are available from 35 to 160 in simplex, duplex and triplex construction.
Key features according to our expert
  • Pitch: 1/2 inch; 12,7 mm
  • Thickness (inner plate): 1,55 mm
  • Product line: Renold Synergy
  • Number of the connecting link: 30
  • Weight (kg/m): 1,8 kg/m
  • Length (pin): 45,1 mm
  • Height: 2,1
  • Thickness (outer plate): 1,55 mm
  • Plate height: 11,2 mm
  • Type (ISO/ANSI): 40A-3
  • Version (link): Triplex
  • Diameter (pin): 3,97 mm
  • Diameter (roller): 7,92 mm
  • Breaking strength: 41700 N
  • Inside width: 7,85 mm
Specifications / All features
  • Brand: RENOLD
  • EAN:
  • Supplier number: RENOLD GY40A3S30I
Pitch
1/2 inch; 12,7 mm
Thickness (inner plate)
1,55 mm
Product line
Renold Synergy
Number of the connecting link
30
Length (pin)
45,1 mm
Thickness (outer plate)
1,55 mm
Plate height
11,2 mm
Type (iso/ansi)
40A-3
Version (link)
Triplex
Diameter (pin)
3,97 mm
Diameter (roller)
7,92 mm
Inside width
7,85 mm