renold_gy50a3s12i
RENOLD GY50A3S12I reducer SYNERGY 50a-3 - plywood 5/8 inch
129.32 tax incl.
On order: delivered from 03/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 20.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 03/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
Renold Synergy - Made to be better:
Improved fatigue resistance:
  • The design of blade and connector optimises pressure distribution and fatigue performance.
  • Fatigue Comp
Better wear resistance:
Made to perform:
Wide range of sizes:
  • Renold Synergy chain is available in British Standard dimensions from 06B to 24B in simplex, duplex and triplex construction. In addition, ANSI Standard sizes are available from 35 to 160 in simplex, duplex and triplex construction.
Scale shape:
Bushings:
Hole quality:
  • 'Triple punch holing' techniques ensure correct pin and bushing position for even wear.
Fixed fit:
  • Optimised to ensure maximum service life.
Fatigue resistance:
  • Prestressed surfaces increase fatigue resistance.
Wear resistance:
  • Chamfered parts and special surface coating of the pin increase wear resistance.
Connecting link:
  • Has a unique design that ensures that all parts of the chain system are equally strong.
Key features according to our expert
  • Pitch: 5/8 inch; 15,875 mm
  • Thickness (inner plate): 2,04 mm
  • Product line: Renold Synergy
  • Number of the connecting link: 12
  • Weight (kg/m): 2,96 kg/m
  • Length (pin): 56,5 mm
  • Height: 2,7
  • Thickness (outer plate): 2,04 mm
  • Plate height: 14,6 mm
  • Type (ISO/ANSI): 50A-3
  • Version (link): Triplex
  • Diameter (pin): 5,08 mm
  • Diameter (roller): 10,16 mm
  • Breaking strength: 65400 N
  • Inside width: 9,4 mm
Specifications / All features
  • Brand: RENOLD
  • EAN: 0673766031535
  • Supplier number: RENOLD GY50A3S12I
Pitch
5/8 inch; 15,875 mm
Thickness (inner plate)
2,04 mm
Product line
Renold Synergy
Number of the connecting link
12
Weight (kg/m)
2,96 kg/m
Length (pin)
56,5 mm
Height
2,7
Thickness (outer plate)
2,04 mm
Plate height
14,6 mm
Type (iso/ansi)
50A-3
Version (link)
Triplex
Diameter (pin)
5,08 mm
Diameter (roller)
10,16 mm
Breaking strength
65400 N
Inside width
9,4 mm