renold_gy60a3s107i
RENOLD Synergy 60a-3 rivet plywood 3/4 inch - GY60A3S107I
56.52 tax incl.
On order: delivered from 03/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 10.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 03/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
Renold Synergy - Made to be better:
Improved fatigue resistance:
  • The design of blade and connector optimises pressure distribution and fatigue performance.
  • Fatigue Comp
Better wear resistance:
Made to perform:
Wide range of sizes:
  • Renold Synergy chain is available in British Standard dimensions from 06B to 24B in simplex, duplex and triplex construction. In addition, ANSI Standard sizes are available from 35 to 160 in simplex, duplex and triplex construction.
Scale shape:
Bushings:
Hole quality:
  • 'Triple punch holing' techniques ensure correct pin and bushing position for even wear.
Fixed fit:
  • Optimised to ensure maximum service life.
Fatigue resistance:
  • Prestressed surfaces increase fatigue resistance.
Wear resistance:
  • Chamfered parts and special surface coating of the pin increase wear resistance.
Connecting link:
  • Has a unique design that ensures that all parts of the chain system are equally strong.
Key features according to our expert
  • Pitch: 3/4 inch
  • Thickness (outer plate): 2,45 mm
  • Weight (kg/m): 4,38 kg/m
  • Height: 2,6
  • Breaking strength: 93900 N
  • Transverse pitch: 22,78 mm
  • Length (pin): 70,9 mm
  • Inside width: 12,57 mm
  • Diameter (pin): 5,94 mm
  • Thickness (inner plate): 2,45 mm
  • Plate height: 17,5 mm
  • Product line: Renold Synergy
  • Type (ISO/ANSI): 60A-3
  • Number of the connecting link: 107
  • Version (link): Triplex
Specifications / All features
  • Brand: RENOLD
  • EAN: 0673766031276
  • Supplier number: RENOLD GY60A3S107I
Pitch
3/4 inch
Thickness (outer plate)
2,45 mm
Weight (kg/m)
4,38 kg/m
Height
2,6
Breaking strength
93900 N
Transverse pitch
22,78 mm
Length (pin)
70,9 mm
Inside width
12,57 mm
Diameter (pin)
5,94 mm
Thickness (inner plate)
2,45 mm
Plate height
17,5 mm
Product line
Renold Synergy
Type (iso/ansi)
60A-3